studentpoint.cz
RODEN SKONČIL POTŘÍSNĚN KRVÍ
|
|
V pražském Divadle Komedie proběhla předposlední premiéra závěrečné sezóny stávajícího souboru. A že to byla jízda!
Dokážete si představit, že jeden rok svého života strávíte v malé kleci o rozměrech 3,5 x 3,5 metru, přičemž se budete muset vzdát jakéhokoli kontaktu s lidmi, obejít se bez mluvení, televize, rádia, internetu, knih, přírody, cigaret, rozkoše apod., budete zkrátka odříznuti od veškerého okolního světa a běžného životního stylu plného všemožných radovánek? Tvrdíte, že ne? Karel Rodenalias SAM si takovou samovazbu vybral, a to dobrovolně! Celkem 365 dní, ve kterých se píše jeden a ten samý scénář. Stereotyp, který obnáší pořád stejné jídlo, stejné oblečení, stejnou činnost a stejné pozice, v nichž denně ve stejnou dobu jeho přítel pořizuje fotografie věrně dokumentující SAMovo stárnutí a výraz tváře odrážející jeho aktuální rozpoložení. Vězení, kterým je jeden jediný den točící se dokola a dokola a…
Ptáte se PROČ? Co vede člověka k dobrovolnému sebetrýznění? Ptáte se správně! Protože všechno má svůj důvod.
Monodramatická inscenace, která se v Komedii zrodila díky režisérce Kamile Polívkové a herci velkého formátu Karlu Rodenovi, začíná opravdu poněkud nevinně. SAM ve svém studiu, v němž probíhá experiment, vítá příchozí návštěvníky, jež se na něj přišli podívat. Netrvá to však dlouho a na SAMovi lze pozorovat negativní důsledky jeho absolutní izolace. SAM není schopen podívat se ostatním do očí, nedokáže arbitrárně pojmenovávat věci kolem sebe a ztrácí základní lidské komunikační schopnosti – přestává být člověkem.
Postupně se však situace stává mnohem vyhrocenější a z úvodní příjemné a veselé atmosféry běhá SAMovým sebetrýzněním člověku mráz po zádech. SAM ve své oranžové kombinéze propadá až šílenství ze své nicotné existence. Drtí skleničky a kouše z ní střepy, jí polštář a mlátí hlavou o zeď – jak říká, to je jeho práce, to co dělá! Že tím ztrácí svůj čas? Ano, SAMův život je podle všech plýtváním, protože je neproduktivní. SAM je najednou zbytečný člověk…
Melodrama SAM sice zpočátku může působit jako chabá snaha vyvolat u diváků soucit s hlavní postavou, nicméně není tomu tak. Celá inscenace má totiž daleko hlubší smysl. Autorka hryKatharina Schmitt se snaží prostřednictvím izolovaného SAMa z jeho pozice poukázat nabezvýznamnost života a lidské existence v případě, že člověk v současném konzumním světě přestane být produktivní. Na povrch tak vyplouvá krutá pravda, která má bohužel své pevné místo v dnešní společnosti, jež klade důraz na produkt a už ne na člověka. Pro SAMa má však izolace ve finále katastrofické důsledky, neboť ten po roce již není schopen vrátit se do života a vyjít mezi lidi na svět.
A jak si Karel Roden jako SAM poradil? Nutno říci, že VÝBORNĚ, protože se skrze svou postavu na jevišti značně vyřádil! V jeho podání diváci zhlédli vynikající autentické vystoupení, které doprovázela také Rodenem komentovaná videoprojekce. Představení se navíc dokázalo vyhnout jednostrannosti, protože SAM se v jednu chvíli stává samotným pozorujícím návštěvníkem.
Zbývá poslední otázka. Na co vás ještě nalákat? Věřte či ne, ale Karel Roden i zazpívá!
|
|
Adéla Křížová, studentpoint.cz, 8. května 2012
|
|